Sınav Stresi ve Hedef Belirleme

ÖSS hazırlanan gençler aynı zamanda ergenlik dönemindedir. Ergenlik dönemi son derece zor, çalkantılı ve stresli bir dönemdir. Bu dönemde gençler fiziksel değişim yaşar ve bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışır. Aynı zamanda sosyal gelişim yaşar ve kimlik gelişimini tamamlayarak birey olmaya çalışır. Bu dönemde arkadaşlık ilişkileri son derece önemli yer tutar. Aile ilişkileri ve okul başarısı beklentisi ergenlik döneminin önemli gelişim görevlerindendir. Bütün bu alanlar bu dönemde aynı anda yaşandığı için ergenlik dönemi gençlerimiz için zor bir süreçtir.

ÖSS’ye hazırlanan gençlerimizde çok sık rastladığımız sorunlardan biri “hedef”lerinin olmamasıdır. Hangi bölümü okumak istediğine karar verememiş olmak veya hangi bölümü okuyacağının önemli olmaması durumu gençler arasında çok yaygındır. Bu durumun en önemli sonucu “motivasyon” eksikliğidir.

Motivasyon bir amaca ulaşmamız için ihtiyaç duyduğumuz en önemli faktörlerden birisidir. İlgilerinin ve yeteneklerinin farkında olmayan kişiler kendilerine uygun meslekler seçmekte zorlanırlar. Ne için çalıştığını bilmeyen gençler ise ders çalışma konusunda isteksizleşir.

Burada yapılması gereken ilk şey ilgi, yetenek testleriyle gencin yatkınlığının ve becerilerinin belirlenmesidir. Bu bilgiler ışığında gençlerin seçenekleri daralır ve çok sayıda bölüm arasından kendisine uygun olanı seçebilirler.

Bölüm araştırması yapılırken önemle üzerinde durulması gereken bir başka şey de seçilen meslekten mezun olunduktan sonra hangi işin yapılacağıdır. Gençler seçeneklerini daralttıklarında hangi işlerde çalışabileceklerini araştırmalıdır. Bunun için bölüm mezunu olup çalışan insanlarla irtibat kurulabilir. Okul ya da dershane rehberlik uzmanlarından bilgi alınabilir. İnternette bu konuyla ilgili araştırmalar yapılabilir. Bu aşamaları gerçekleştiren genç, kendisi için doğru hedeflere ulaşabilir.

ÖSS’ye hazırlanan gencin karşılaştığı zorluklardan birisi de sınav stresidir.

Gençlerimizin sınav stresini yenebilmeleri için ailelere ve eğitimcilere de önemli görevler düşmektedir.

Öncelikle şu bilinmelidir ki çok ders çalışmak öğrenciyi başarıya götürmez. Önemli olan doğru çalışmaktır. Özellikle aileler gençleri ders dışında bir şeylerle uğraşırken gördüklerinde sözleriyle ya da bakışlarıyla baskı yaratabilmektedirler. Bu işe yaramayan hatta olumsuz sonuçları olan bir durumdur. Gençlerin boş zamana, rahatlamaya da ihtiyaçları vardır. Bu boş zamanlarını nasıl değerlendirecekleri gençlere bırakılmalıdır.

 

Çocuğunun başarılı olmasını, iyi bir eğitim alıp iyi bir gelire sahip olmasını her aile ister. Bu yanlış bir durum değildir. Ancak çocuğunuz kötü bir not aldığında, başarısız olduğunda onu cezalandırmak ya da kötü sözler söylemek gencin çalışma isteğini ve azmini kırar. Bunun yanında bir daha başarılı olamayacağı korkusuyla sınav kaygısı yaşayabilir. Bu yüzden çocuğunuz kötü bir not aldığında onu daha sonraki sınavlar için desteklemek herkes için en iyisi olacaktır.

Ailelerin dikkat etmesi gereken konulardan birisi de maddi olarak yapılan fedakarlıkların gence manevi baskı olarak yansıtılmalıdır. “Yemiyoruz içmiyoruz seni dershaneye gönderiyoruz” ya da “Bu ailenin geleceği sana bağlı” gibi yaklaşımlar gencin üzerindeki baskıyı çok arttırır ve bu stres sınav kaygısına yol açar.

 

Sınav kaygısının belirtileri:

-Gözle görülür bir endişe ve huzursuzluk hali

-Uykuya dalmakta zorlanma

-Mide ve Bağırsak problemleri

-Baş ağrısı

-Yorgun ve halsiz hissetme

-Sinirli bir ruh halinde olma

-Ellerin terlemesi ve üşümesi

-Kalbin hızlı ve ritimsiz atması

-Kolay ağlama

-İştahsızlık

 

Sınav kaygısını yenmek için:

-Dinlenme zamanlarında spor yapmak gibi fiziksel rahatlama sağlayacak şeyler yapılmalı

-Diyafram nefesli alınmalı (nefes alırken karın bölgesinin şişmesi, verirken inmesi)

-Sınavı ölüm kalım meselesi olarak görmemeli

-Sınavda balarılı olmamanın dünyanın sonu olmadığı bilinmeli

-Düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli

-Olumlu düşünceler ve hayallere sahip olunmalı

Uzm. Psk. Rabia Sultan Eroğlu

Derin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Adresimiz: Hoşdere cad. 54/4 Ayrancı Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 427 80 88

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Okul Başarısında Ailenin Rolü

Okul başarısı çocuğun geleceğini etkileyen önemli bir faktördür. Çocuğun okuldaki başarısı ilerde edineceği mesleği etkiler ve dolayısıyla yaşayacağı hayatın sosyal...

Kapat