Çocuklarda televizyon kullanımı hangi ölçülerde olmalıdır?

cocuk-tvGünümüzde artık her evde televizyon olduğu gibi, çoğu evde 2 televizyon görmek mümkün. Kadınlar bir odada erkekler diğer odada vakit geçirmekte. Hatta bazı evlerde çocukların odasında 3. Televizyonu bile görmek mümkün. Bu durumun en önemli sonucu aile içi paylaşımın son derece azalmasıdır. Paylaşım azalınca iletişim de doğal olarak azalmış oluyor. Özellikle çocuklar yaşadıkları sıkıntıları aileleriyle paylaşmamaya başlıyor ve ebeveynler de yeterince göz teması kuramadıkları için çocuklarının problem yaşayıp yaşamadığını göremiyorlar.

Çocuklar anne-baba olmayı, aile kavramını kendi çekirdek ailelerinin içinde öğrenirler. İletişim kurmayan, annenin kanal kanal gezip dizi izlediği, babanın son derece yoğun konsantrasyonla spor programları izlediği bir ortam çocuklar için olumlu model olmamakta. Bir bilgi edinme, eğlenme, güzel vakit geçirme aracı olan televizyon, aile temellerini sarsan bir tehlike olarak karşımıza çıkıyor.

Çocukların doğru televizyon izleme alışkanlıkları geliştirebilmeleri için anne-babaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:

-Çocukların hangi programları seyredebilecekleri ve ne kadar süre seyredebilecekleri konusunda açık net kurallar koymak, bu kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek

-Televizyonu kesinlikle ödül ya da ceza aracı olarak kullanmamak. Aksi taktirde çocuk, televizyona gerektiğinden fazla anlam yükler ve daha çekici hale gelir.

-Televizyon kullanımı konusunda çocuklara örnek olmak. Arka planda sürekli açık olan televizyon sakıncalıdır. Program seçip izlemek ve onun dışında televizyonu kapatmak çocukların da bilinçli televizyon kullanması için olumlu, doğru bir örnek oluşturur.

-Çocuklarla birlikte televizyon izlemek. Televizyona çocuk bakıcısı muamelesi yapmamak gerek. Yani çocukları televizyon başına oturtup saatlerce başka şeylerle uğraşmak doğru değil. Sakıncası olmadığından emin olduğunuz programları çocuklarınız yalnız da seyredebilir.

Uzm. Psk. Rabia Sultan Eroğlu

Bir önceki yazımız olan Okul öncesi eğitim nasıl olmalıdır? başlıklı makalemizde okul öncesi eğitim ve okul öncesi eğitim faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Derin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Adresimiz: Hoşdere cad. 54/4 Ayrancı Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 427 80 88

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Geçikmiş Konuşma

Gecikmiş Konuşma Çocuğun konuşması beklenilen düzeyden oldukça geri ya da beklenilen düzeyden çok yavaş ise o çocuğun konuşması gecikmiş konuşma...

Kapat