Çocuklarda bilgisayar kullanımı hangi ölçülerde olmalıdır?

cocuklarda-bilgisayar-egitimiBilgisayar sahipliği ve kullanımı son yıllarda hızlıca artmaktadır. Ancak bilgisayarın doğru kullanımıyla ilgili bilinçlendirme eğitimlerine yer verilmemektedir.

İnternet bilgi erişimi açısından oldukça faydalı bir sistemdir. Ancak internette kötü reklamlar ve siteleri yüzünden, ödevini yapmaya çalışan bir çocuk kendisini bir anda cinsel içerikli ya da şiddet içeren sitelerde bulabilmektedir. Bu durumda doğru internet kullanımı için çocuklarınızla konuşmalı, sık ziyaret ettiği sitelerin uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Eğer çocuğunuz küçük yaştaysa yalnız kullanmasına izin vermemeli, doğru kullanım için yanında olmalısınız. 

Aileler çocuklarına bilgisayar ve internet erişimi satın aldıklarında görevlerinin bittiğini düşünmemeli, İnternette meydana gelen tehlikelerden korumak için İnternet ve bilgisayar kullanımını en azından “ev içi denetleme” yapabilecek seviyede öğrenmeleri gerekmektedir.

Özellikle ilköğretim çağı çocuklarının internet kullanımları çok önemlidir. 6-13 yaş arası çocuğunuzun gelişim özelliklerini bilmek ve ona göre doğru yönlendirme yapmak son derece önemlidir.

6 yaş çocuğu keşfetmeye açık ve meraklıdır. Bu yaştaki çocuklar koyulan kurallara uyma konusunda çok sıkıntı çıkarmazlar. Okula başlayan 6 yaş çocuğunun 30 dakika ile 1 saat arası internet ya da bilgisayar kullanması idealdir.

7,8,9 yaşlarında internete ve bilgisayara ilgi son derece fazladır. Bu yaş çocuğu karşı gelme eğiliminde olduğundan konulan yasaklar daha çok ilgisini çekecektir. O yüzden direk yasaklama yoluna girmek yerine konuşarak ikna etmeye çalışmak daha iyi olacaktır. Bu yaş aralığındaki çocukların ideal internet kullanım süresi 1,5-2 saat arasıdır.

           10,11,12,13 yaşlarındaki çocuklar artık internet ve bilgisayar hakkında oldukça çok bilgiye sahiptirler. Bu dönemde sosyalleşme, arkadaşlık ilişkileri daha önemlidir ve artık oyunların yanında sohbet siteleri, arkadaşlık siteleri önem kazanır. Okullarda da internet kullanımını gerektiren proje ödevleri verilmektedir. Dolayısıyla internet eğitici, eğlendirici, sosyalleştirici vazgeçilmez bir öğe olarak hayatlarımıza girer. Bu durumda internet kullanımı süresi aileye ve kişiye göre değişiklik gösterebilir. Burada önemli olan aile üyelerinin hep birlikte vakit geçirebilecekleri zamanı da dikkate alarak, herkesin üzerinde anlaştığı bir süre belirlemektir. Bu kural her ailenin kendi sistemine göre ayarlaması gereken bir kuraldır.

Uzm. Psk. Rabia Sultan Eroğlu

Bir önceki yazımız olan Çocuklara cinsel eğitim hangi yaşlarda ve nasıl verilmelidir? başlıklı makalemizde cinsel egitim, çocuk eğitimi ve cocuk gelisim hakkında bilgiler verilmektedir.

Derin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri

Adresimiz: Hoşdere cad. 54/4 Ayrancı Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 427 80 88

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Kardeşler arası kıskançlık nasıl önlenebilir? Anne- Baba tutumları nasıl olmalıdır?

Kardeşler arasındaki bağ kültürümüzde çok değerli gibi görünse de bu ilişkinin temelinde ‘rekabet’ her zaman bulunmaktadır. Çocukların bu rekabetlerinin temelinde...

Kapat